W Lidzbarku Warmińskim odbył się regionalny finał konkursu „Jawor – źródeł kultury 2023”, gdzie zaprezentowało się ponad 200 artystów w 3 kategoriach muzycznych.

Śpiewaczka ludowa z Rozóg, Elżbieta Kasznia już po raz trzeci została zwyciężczynią konkursu w kategorii solista  i będzie reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Kielcach.

O odkrywaniu miłości do muzyki ludowej, o pieśniach leśnych i biesiadnych, o tekstach, które niosą życiową mądrość w audycji Małe Ojczyzny opowiadają członkowie Rozoskiego Zespołu ludowego.

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne to  coroczny konkurs śpiewaków i tradycyjnych kapel z kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej. Artyści rywalizują ze sobą w czterech kategoriach wiekowych, solo i w zespołach. Zmagania uczestników ocenia komisja, która przyznaje nagrody w kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, kapele kurpiowskie w tradycyjnym składzie, instrumentaliści a także mistrz-uczeń.

W tym roku mieszkańcy gminy Rozogi również stanęli na podium:

Lena Kaczmarczyk (I miejsce solista śpiewak w grupie dziecięcej),

Lidia Golon (III miejsce solista śpiewak w grupie dziecięcej) 

Magdalena Golon (II miejsce solista śpiewak w grupie dorosłych).

Zapraszamy do udziału w konkursie.

Konkurs Palmy Wielkanocnej jest przygotowywany w Rozogach już po raz XXVI i stał się ważnym elementem kultury i tradycji mieszkańców gminy Rozogi, w tym też powiatu szczycieńskiego.
Celem konkursu  jest m.in. poznanie i zachowanie wybranych elementów plastyki obrzędowej Świąt Wielkanocnych, a także najciekawszych tradycji związanych z obchodami tych świąt w kulturze ludowej
 a także rozwój inwencji twórczej i wrażliwości estetycznej uczestników.
Konkurs  przyczynia się do promocji gminy, powiatu i regionu, propaguje integrację międzypokoleniową, zwiększa wiedzę o folklorze pogranicza mazursko-kurpiowskiego.
W konkursie mogą brać udział mieszkańcy gminy Rozogi oraz powiatu szczycieńskiego, twórcy zrzeszeni oraz nie zrzeszeni, a także uczestnicy zbiorowi (grupy przedszkolne, klasy szkół podstawowych, ponadpodstawowych, organizacje społeczne, koła zainteresowań, zespoły ludowe, osoby indywidualne dorośli i dzieci
Prace będą oceniane m.in. według takich kryteriów jak ogólne wrażenie artystyczne, pomysłowość, technika wykonania prac, wykorzystanie motywów regionalnych i nawiązanie do tradycyjnych form zdobniczych, oryginalność pomysłu, a także walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka).
Palmy należy dostarczyć w dniu 31 marca 2023 r. piątek! do godz. 18ºº do Kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Rozogach.
Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w dniu 2 kwietnia 2023 r. ok. godziny 13:30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach.

Regulamin konkursu

 

00

  1. "A wcoraj z ziecora"

śpiewaczka: Lidia Golon

skrzypce: Julia Bubrowiecka, Aurelia Kulas, Aleksandra Kowalczyk, Diana Stęcel, Kacper Szydlik, Magdalena Golon

https://www.youtube.com/watch?v=OZZZGRUlKqU&t=22s

  1. „Powstoń Dazidzie”

śpiewak: Kacper Polak

https://www.youtube.com/watch?v=jqK2SsLw5TA

  1. „Dziecina mała”

śpiewaczka: Agata Kordek w towarzystwie grupy śpiewaczej działającej przy GOK Rozogi

harmonia: Sławomir Drężek

https://youtu.be/g3KIUee6r1g