Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika i stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki Gminne w Rozogach rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną za Dary Ziemi w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny w Rozogach. Po niej uczestnicy przemaszerowali do pobliskiego amfiteatru, gdzie zaplanowano główne uroczystości. Na scenie ustawiono dożynkowy wieniec przygotowany przez sołectwo Występ. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt gminy Rozogi– Zbigniew Kudrzycki przyjmując z rąk Starostów dożynkowych p. Marii Szydlik oraz p. Łukasza Grzyba chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.


Jak przystało na pogranicze mazursko – kurpiowskie, nie zabrakło elementów związanych z kulturą ludową oraz tradycją. Na scenie zaprezentowały się dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Rozogach, zespoły ludowe działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach, Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Babeczki”, zespół instrumentalny Tokam Band, Michał Wilga, Stashka, Pudzian Band i zespół D-Bomb. Nie lada atrakcje czekały też na miłośników swojskiego jadła, bo oprócz stoisk sołeckich, swoje kramy z dziczyzną wystawiły również koła łowieckie. Były też stoiska z pamiątkami ludowymi i gastronomią oraz atrakcje dla dzieci.
Dożynki gminne w Rozogach były niepowtarzalnym świętem kultury ludowej.

wien
Na fot. fragment wieńca dożynkowego z darami

maria
Na fot. Starości dożynek p. Maria Szydlik i p. Łukasz Grzyb przekazują chleb wójtowi gminy Rozogi p. Zbigniewowi Kudrzyckiemu

dzie
Na fot. dzieci w strojach ludowych podczas występu